Informacja Administratora

Moje dziecko jest leworęczne

Na świecie większość ludzi jest praworęcznych, ale wśród nich zdarzają się osoby leworęczne, a nawet czasami oburęczne. Prawo lub leworęczność związana jest z naturalną dominacją jednej z półkul mózgowych (praworęczność dominacja półkuli lewej, leworęczność dominacja półkuli prawej). Leworęczność zwana także lateralizacją lewostronną jest najczęściej dziedziczona genetycznie. Do rzadkości należą przypadki, kiedy jest ona wynikiem uszkodzenia lub słabszego rozwoju lewej półkuli mózgu.

W przypadku wystąpienia u dziecka leworęczności nie należy się niepokoić i koniecznie przyuczać dziecka do posługiwania się ręką prawą, tak jak to miało miejsce dawniej.
Lateralizacja(stronność) jako jeden z czynników rozwoju ruchowego dziecka kształtuje się w ciągu jego życia. Praworęczność zwykle ustala się około 2 - 3 roku życia dziecka, natomiast leworęczność w wieku ok. 3 - 4 lat. Ostatecznie dominacja czynności ruchowych ustala się do 6 roku, a proces lateralizacji zostaje zakończony w wieku szkolnym.
Można dokładnie określić stronność dziecka, poprzez sprawdzenie wszystkich narządów podwójnych - oczy, uszy, nogi.
Czy nasze dziecko jest leworęczne możemy ustalić metodą domowej obserwacji, odpowiadając sobie na pytania:

• Którą rączką dziecko je?
  • Którą rączką się czesze?
  • Którą rączką myje zęby?
  • Którą rączką sięga po przedmioty?
  • Którą rączką układa klocki?
  • Którą rączką rzuca i łapie przedmioty?

Jeszcze nie tak dawno, leworęczności próbowano oduczyć. Nasi rodzice, dziadkowie wspominają przypadki przestawiania na siłę dzieci leworęcznych do pisania prawą ręką. We współczesnych czasach wiadomo, że wpływa to negatywnie na rozwój dziecka. Lewa ręka nie jest zła, a w wielu kulturach leworęczność, była i jest przychylnie traktowana.

Wskazówki dla rodziców dziecka leworęcznego:

• światło powinno padać na biurko z prawej strony,
  • dziecko powinno siedzieć z lewej strony biurka,
  • należy zakupić odpowiednie dla dzieci leworęcznych przybory szkolne,
  • początkowo dziecko powinno uczyć się pisać ołówkiem.

W trakcie nauki trzeba zwrócić uwagę na odpowiedni chwyt pióra, ołówka - powinno się go trzymać w trzech palcach: między kciukiem i palcem środkowym, zaś palec wskazujący naciska ołówek od góry, drugi koniec ołówka powinien być skierowany ku lewemu ramieniu.
Ułożenie zeszytu i ręki - zeszyt powinien leżeć po lewej stronie osi ciała dziecka (ręka lewa podczas pisania zbliża się od strony lewej do osi ciała), skośnie, nachylony ku prawej stronie.
Ważna jest odpowiednia pozycja ciała - obie stopy siedzącego przy stole dziecka powinny być oparte o podłogę, a przedramiona o stół. Plecy powinny być wyprostowane, tułów nie powinien opierać się o stół, by dziecko miało swobodę ruchów. Podczas pisania palce powinny znajdować się poniżej liniatury, aby dziecko nie zasłaniało sobie tekstu i miało kontrolę wzrokową.
W nauce pisania i rysowania ważne jest, aby dziecko używało przyborów przeznaczonych dla leworęcznych. Pomoce te, są dopasowane do dzieci pod względem ergonomicznym - uwzględniają siłę dziecka i krzywizny dłoni, a faktura materiału, z którego wykonany jest wyrób, powinna sprzyjać pewności chwytu.
Osoby posługujące się lewą rękę mogą wybierać wśród bogatego asortymentu, m.in.: nożyczki (mają odwrotnie złożone ostrza, dzięki czemu leworęczna osoba widzi linie cięcia. Na ostrzu umieszczono również specjalną podziałkę), linijka ze skalą w obie strony (jej skala rośnie, zarówno na lewą, jak i w prawą stronę od zera), pióro kulkowe, automatyczny ołówek (ma ergonomiczny kształt zapewniający wygodne trzymanie osobom leworęcznym. Wystarczy minimum siły, aby stworzyć ładne linie i czytelne litery), temperówka do ołówka (nożyk ostrzony jest po stronie przeciwnej niż w temperówkach dla osób praworęcznych), bezprzewodowa myszka - posiada specjalny profil  dla leworęcznych.
Rodzice dziecka leworęcznego, i nie tylko, powinni pamiętać przede wszystkim o motywowaniu dziecka i wspieraniu. Sprawić by ewentualne niepowodzenia w nauce nie były powodem stresu lub niechęci dziecka. Spowodować by z dziecka wyrósł pewny siebie dorosły człowiek.

Publikacja warta polecenia:
Książka "Leworęczność. Jak wychować leworęczne dziecko w świecie ludzi praworęcznych?" autorstwa Jane M. Healey - w książce znajdują się odpowiedzi  na najczęściej zadawane pytania, studia przypadków, a także anegdoty z życia znanych ludzi leworęcznych. Jest to doskonały poradnik wychowania szczęśliwego i zdrowego dziecka leworęcznego. Źródło: www.leworecznosc.pl

Wyszukała i opracowała
Renata Pieńkowska